(09) 4272 7949

tai s-postitse: asiakaspalvelu (ät) aannekoulu.fi

Salla Hewitt – EDA/PDA-piirteisten lasten ja nuorten tukeminen

Asiantuntijaluento

Tervetuloa maksuttomalle asiantuntijaluennolle!

Tervetuloa maksuttomalle asiantuntijaluennolle, joka kokoaa puhe- ja toimintaterapeutit yhteen ajankohtaisen aiheen äärelle.

Aihe: EDA/PDA-piirteisten lasten ja nuorten tukeminen

Luennoitsija: Salla Hewitt

Milloin: 10.9. klo 12–16
Kesto: 1,5 – 2 h
Missä: Turku (tarkempi osoite ilmoitetaan myöhemmin)
Kenelle: Puhe – ja toimintaterapeutit

Luennolla tarkastelemme uusia näkökulmia ja neurokirjoystävällisiä lähestymistapoja tilanteisiin, joissa neurokirjon lapsi/nuori:

  • vastustaa tai välttelee ohjeita ja päivittäisiä toimia voimakkaastikin. Vaatimuksilta tuntuviin asioihin reagoiminen voi näkyä esimerkiksi voimakkaasti ulospäin, maskaamisena ja muiden korostuneena miellyttämisenä tai sisäänpäin kääntävänä “lamaantumisena”
  • vaikuttaa pyrkivän kontrolloimaan tilanteita – taustalla tarve kokea hallinnan tunnetta ja siten turvan tunnetta
  • joutuu kokea tunneromahduksia (meltdown / shutdown) ja ahdistusta
  • ei vaikuta hyötyvän tavanomaisista neurokirjon lasten/nuorten ohjaamiseen suositelluista menetelmistä (kuten struktuuri, selkeät ohjeet, palkitseminen, “aikuisjohtoinen johdonmukaisuus”).

Asiantuntijaluennolla syvennymme EDA/PDA-neurotyyppiin ja tavoittelemme lasten ja nuorten sisäistä kokemusta ja tarpeita – ulospäin näkyvän käyttäytymisen muokkaamisen sijaan. Tapahtuma sopii kaikille, jotka haluavat vahvistaa ymmärrystään ja osaamistaan neurokirjoystävällisistä lähestymistavoista, vahvistaa neurokirjon lapsen/nuoren turvan ja hallinnan tunnetta ja tukea hänen hyvinvointiaan .

EDA/PDA (Extreme Demand Avoidance / Persistent Drive for Autonomy) eli äärimmäinen vaatimusten välttely on neurotyyppi, joka usein liittyy autismikirjoon. EDA/PDA-piirteisillä ajoittain voimakaskin välttämiskäyttäytyminen liittyy autonomian tarpeeseen, kuormitukseen ja ahdistuneisuuteen. EDA/PDA-piirteisten lasten ja nuorten vanhemmuudessa sekä ohjaamisessa ja opettamisessa esimerkiksi varhaiskasvatuksessa, koulussa, lastensuojelussa ja kuntoutuksessa tarvitaan erityisosaamista kuormituksenhallinnasta ja joustavista ohjausmenetelmistä – ja ennen kaikkea turvan tunteen vahvistamisesta.

Tapahtuman on suunnattu Puhe- ja toimintaterapeuteille.

 

Luennoitsija

Luennon pitävä Salla Hewitt on neurokirjon asiantuntija, kirjailija ja kouluttaja. Hänen erikoisosaamistaan on neurokirjon lapset, nuoret sekä heidän perheensä.

Ilmoittaudu mukaan!

Ilmoittautuminen avataan myöhemmin.
Huom! Paikkoja on rajoitetusti (max. 30 osallistujaa)

Tule innostumaan ja oppimaan kanssamme yhdessä – toivottavasti nähdään Turussa!